UPUTSTVO ZA PISANJE SEMINARSKIH RADOVA

Struktura i sadržaj



Seminarski rad je sastav u kome se analizira izabrani problem iz određene oblasti psihologije, uz sažet pregled dosadašnjih istraživanja i studija,  okvirni prikaz literature i isticanje novih uvida izvedenih iz analize.  Rad mora biti napisan u tekst procesoru Word, fontom Times New Roman, veličina slova 14 t., sa razmakom 1,5. Obim rada (uključujući naslovnu stranu i literaturu) ne treba da bude veći od 12 stranica. Sve stranice sem naslovne moraju biti označene brojem stranice.

Struktura obuhvata sledeća poglavlja:
-          Naslov
-          Uvod
-          Opisni deo
-          Analitički deo
-          Zaključak
-          Lista literature
-          Prilozi

1.   Naslovna strana sadrži naziv institucije, ime i prezime studenta i broj indeksa, predmet, izabranu oblast, naslov rada, ime i prezime mentora, njegovo nastavno zvanje, mesto i godinu izrade.  Naslov treba da bude kratak, jasan, inventivan ali jednoznačan, i da što preciznije određuje problem. Bitno je istaći težište teorijskog rada, bez suvišnih informacija.  Maksimalna dužina naslova je 70 slova.

2. Uvod obuhvata definiciju problema i teorijsku pozadinu relevantnu za područje u kome se analiza izvodi, kao i nalaze drugih autora koji su relevantni za temu rada. U uvodu je najvažnije jasno definisati predmet, dakle centralnu temu i problemski okvir koji studenta zanima. Uvod treba da ima strukturu “levka” tako što će izabranu oblast predstaviti počev od najopštijih pojmova uz postepeno fokusiranje na tematski problem koji je odabran. Pregled ranijih radova je važan jer omogućava upoznavanje čitaoca sa dosadašnjim rezultatima uz isticanje zbog čega je izabrana tema rada naučno relevantna, i šta novo donosi u odnosu na dosadašnja znanja.  Ne treba u uvodu napisati sve što student zna iz određene oblasti već samo ono što je povezano za predmetom. Za svako tvrđenje koje je preuzeto iz literature, bez obzira da li je citirano ili prepričano, treba navesti izvor tako što se u zagradi piše prezime autora i godina izdanja, na primer (Balabanović, 1994). Svi izvori koji su u radu citirani ili istaknuti moraju se naći u listi literature na kraju rada. Uz to, svi citati moraju biti precizno obeleženi znacima navoda. Nije poželjno navoditi citate duže od 400 karaktera (po citatu).
Na kraju uvoda treba precizno definisati cilj(eve) rada, eventualno uz isticanje konteksta i/ili napomene o organizaciji teksta. 
U seminarskom radu, uvod ne treba da bude duži od središnjeg dela koji u slučaju teorijskog rada sadrži opisni i analitički deo.

3. Opisni deo sadrži opis građe i postupaka koji mora biti takav da student istog obrazovnog nivoa može da proveri pouzdanost date analize. Opisni deo sadrži definicije odnosno jasno određenje građe, modela i terminologije u radu. U opisu problema i dosadašnjih znanja, student treba da se trudi da iznosi činjenice i da jasno razgraniči pouzdano od pretpostavljenog.  Treba  precizno opisati početni stav koji autor zauzima u odnosu na izabrani problem, kao i pristup koji će primeniti u analizi problema.  

4. Analitički deo sadrži analizu problema.  Taj deo je ključan u naučno-teorijskom radu, i treba da zauzme najviše mesta. U iznošenju argumenata treba se ograničiti na argumente za i protiv postavki relevantnih za samu temu rada. Treba izbegavati nejasne argumente,  višeznačne termine, ukoliko nisu jasno definisani u opisnom delu, pozivanje na autoritete, razne deklaracije i neutemeljene izjave ili uopštavanja. Ukratko tekst mora biti logički i sadržinski ispravan, i baviti se temom. Osnovni princip je da iznete činjenice i stavovi mogu biti preispitani i provereni. Rezultate analize treba povezati sa teorijskim idejama i podacima koji su izneti u uvodu. Student treba da se potrudi da ih objasni. Treba istaći u čemu je značaj njegove analize, koliko i kako se slažu sa ranijim uvidima, studijama i istraživanjima. Na kraju ovog dela,  student može da prodiskutuje potencijalne kritičke ocene svoje analize, uz osvrt kako buduće studije mogu doprineti potvrdi ili proveri ponudjenih uvida.

Stil treba da bude jednostavan, rečenica jasna, bez suvišnih reči i stilskih ukrasa. Cilj naučnog teksta je da informiše, a ne da pokaže jezičko umeće. Treba izbegavati upotrebu stranih reči ako postoje odgovarajuće srpske reči. Treba izbegavati imperativ i procene na osnovu simpatija ili antipatija.  Treba se pridržavati važećeg pravopisa.

4. Zaključak treba da sadrži glavni nalaz i da istakne njegov značaj u određenoj oblasti psihologije. Eventualno treba naglasiti pravce daljeg istraživanja i nova naučna pitanja.  Zaključak treba da bude precizan, koncizan i jezgrovit.

5. Lista literature se sastavlja po abecednom redu  prezimena citiranih autora. Tekstovi istog autora se rangiraju prema godini izdanja, odnosno (ako postoji koautor) prema prezimenu koautora.
U listi literature navode se samo oni radovi koje je autor neposredno navodio u članku ili se pozivao na njih. Lista literature sadrži sledeće podatke: prezime autora, ime autora, godinu izdanja, naslov rada, mesto izdanja i izdavača.  Na primer:
Amabile, M. T. (1996) Creativity in context. Boulder,CO:Westview.
Za tekstove preuzete iz zbornika ili za poglavlje knjige, potrebno je navesti pune podatke o zborniku (uz prezime i ime priređivača u zagradi) i prvu i poslednju stranicu navedenog teksta ili poglavlja. Na primer:
Tadif, T.Z.; Sternberg, R.J. (1988)  What do we know about creativity? The Nature of Creativity: Contemporary Psyhological  Perspectives. (Ed. Sternberg, R.J) Cambridge: Cambridge University Press. 429-440
Web dokument treba da sadrži pune podatke o autoru, naslov članka, ukoliko se radi o elektronskom časopisu i naslov časopisa, celovit link i datum pristupa. Na primer:
Никоненко, С. (2001) Гайто Газданов: Проблема понимания.http://www.hrono.ru/statii/2001/gazdan06.html (6. 5. 2007)
U pripremi rada ne treba koristiti neproverene i nepotpisane tekstove, kao što su tekstovi sa stranice wikipedia i/ili iz drugih izvora bez recenzije.

6. Prilozi moraju biti u funkciji osnovnog teksta. Ako ne doprinose informativnosti osnovnog teksta, ne treba ih stavljati.
Rad se šalje sedam dana pre zakazanog termina ispita na e-mail: tianamandic@gmail.com i   ir.ristic@gmail.com.  Istog dana kada je poslat, štampana verzija rada sa naznačenim datumom treba da bude predata u Studentskoj službi Fakulteta.

NAPOMENE
A.  Seminarski rad iz psihologije može biti i naučno-istraživačkog tipa. Takav rad posvećen je detaljnom prikazu originalnog empirijskog istraživanja i njegovih naučnih implikacija, i može se pripremiti i realizovati u okviru grupe (do tri studenta). Struktura naučno-istraživačkog  rada je specifična. Umesto opisnog i analitičkog dela, u centralnom delu se opisuje metodološki pristup (hipoteza, zavisne i nezavisne varijable, uzorci stimulusa i ispitanika, postupak prikupljanja podataka i obrade), a zatim se prikazuju  i diskutuju rezultati. Za pripremu i pisanja ovakvog rada korisno je da bar jedan član grupe pročita skriptu “Metodologija psiholoških istraživanja” Dejana Todorovića, i/ili da zatraži posebno uputstvo od nastavnika. 
B.  U toku jednog ispitnog roka nije preporučljivo da student polaže više ispita iz psihologije (1, 2, 3 ili 4).